Superplast Estetik Cerrahi Kompleksi

0212 233 60 60 phone

Botoks

Botoks Nedir

Botoks Uygulamaları

botoks uygulamalarıBotoks, kırışıklık tedavisi için en etkili uygulamalardan biridir. Kaş çatma izleri, alın kırışıklıkları, göz çevresi çizgileri, boyun ve dekolte bölgesindeki yaşlanma belirtileri için en iyi yöntemlerden biridir.

En büyük organımız cildimiz ve aslında en fazla dış etkiye maruz kalan ve en fazla korunması geren organımız. Tüm vücudumuzun olduğu gibi cildimizin de doğal bir yaşlanma süreci vardır ve bu süreç ilerledikçe bu etkiler daha belirgin farkedilmeye başlar. Cilt zaman içinde gevşer ve sarkmalar oluşur. Sarkma sonucu derin katmanlar oluşur. Cildin bozulmasında ve yıpranmasındaki bir diğer etken ise güneştir. Güneş cildin elastikiyetini kaybetmesine sebep olur ve cildin kendini yenileme hızını düşürür. Yüzdeki yaşlanmayı en fazla etkileye etken ise mimik hareketlerimizdir. Zaman içerisinde bu ince çizgiler kalıcı hale gelir ancak botoks ile bu çizgilerden kurtulmak mümkün hale gelmiştir.

Cildimiz sürekli kan dolaşımı, onarım hızı, canlılık gibi etkileri ile kendini yenilemektedir. Ancak zamanla metabolizmamızla birlikte bu yenileme hızı da düşmektedir. Mimik kaslarımız en fazla göz ve ağız çevresinde bulunmaktadır. Bu sebeple de mimik hareketlerimiz sebebiyle oluşan çizgiler daha çok bu bölgelerde görünmektedir. Konuşurken, gülerken, yerken, kızarken, ağlarken ,şaşırırken farkında olmadan mimiklerimizi kullanırız. Güneş ışığına maruz kaldığımızda yada gözlerimizde herhangi bir rahatsızlık var ise bu da gözlerimizi kısmamıza neden olur ve göz çevremizdeki kırışıklıkları da beraberinde getirir.

Botoks hakkında bilmek istedikleriniz…

Öncelikle belirtmeliyiz ki buradaki soruların cevapları estetik cerrahlar ve hastalar arasında farklılık gösterebilir. Bu nedenle buradaki cevaplar doğru cevaplar olsa da alternatif olan yöntem ve uygulamalar yanlış olarak algılanmamalıdır. Her hastanın ameliyat süreci ve sonrası farklıdır. Fakat yine de her cerrahın kendi içinde yüksek bir standardı oluşmuştur. Biz burada kendi doğru cevaplarımızı vermeye çalıştık ve kendi tecrübelerimizden bahsederek kısmen diğer olasılıkları da sıralayacağız.

Uygun adaylar kimlerdir?

Botoks yaptırmak isteyen hastalarımız daha çok otuzlu yaşlardaki kişiler. İnce kırışıklıkları için başvuruyorlar. Öncelikle kişi ayrıntılı bir muayeneye tabi tutuluyor. Alkol ya da sigara kullanılıyor mu? Gözde herhangi bir görme bozukluğu var mı? gibi ciltte kırışıklığa sebebiyet verebilecek nedenler araştırılıyor. Ardından detaylı olarak botoks yaptırmak isteyen kişi ile konuşulup gerekli tedaviye başlanıyor ve ardından da botoks tedavisi uygulanıyor.

Sigara kullanımı kılcal damarlardaki kan akımını olumsuz yönde etkilediğinden dolayı cildin güçsüz kalmasına sebep oluyor ve cilt kendini gerektiği gibi yenileyemiyor. Bu da çizgilerin oluşmasına var olanların ise onarılamamasına sebep oluyor.

nedir ve nasıl etki ediyor?

Mimik kaslarının gücünü azaltan ve düşük dozlarda kullanılan bir ilaçtır. Tek bir uygulama ile 4 ile 6 ay arasında etkisi devam edebilmektedir. Yüz anatomisini çok iyi bilen uzman estetik cerrahlar tarafından uygulanmalıdır. Hastanın analiz edilerek ihtiyaçları saptanmalı ve uygulanacak alan ve doz çok iyi belirlenmelidir.

Botoks yılan zehri midir?

Hayır. Botoks yılan zehri yada başka bir hayvanın zehri değildir. Bakteri toksinlerinin işlenmesiyle elde edilen bir ilaçtır. Uzun yıllardır tıpta kullanılan bir ilaçtır ve estetik cerrahi için özel  doz ayarlaması yapılmıştır.

 

Uygulama sonrası yüzde şişme olur mu?

botoks

Hayır. Botoks, sanılanın aksine bir dolgu malzemesi değildir. Bu sebeple yüzde herhangi bir şişlik oluşturmaz. İlaç küçük dozlarda cilt altına uygulanır ve birkaç saat sonra yayılarak buradan yok olur. Mimik kaslarında uygulama yapılan bölgeyi bir kez etkiler ve etkisi aylar sürer.

Botoks ile şaşkın bir ifadem olur mu?

Dozajı iyi ayarlanamaması durumunda yüze şaşkın bir ifade verebilir ve bu istenmeyen bir durumdur. Doz oranında fark aslında çok büyük bir fark değildir, örneğin 30 ile 15 arasındaki gibi değil, 30 ile 35 arasındaki fark gibidir. Alanında uzman olmayan bir hekim tarafından doğru dozun ayarlanamaması, fazla ya da az doz verilerek yapılan uygulamalarda bu sonuçlar ortaya çıkabilir. Bu sebeple uygun dozun iyi ayarlanması ince bir ayar ve tecrübe gerektirir. Çünkü her hastaya uygulanan tedavi dozu farklıdır.

 

Uygulama sonrası nasıldır?

Botoks iş kaybına neden olmaz.Uygulamadan hemen sonra iş ve sosyal hayatınıza geri dönebilir. Günlük işlerinizle ilgilenebilirsiniz. Uygulama etkisini ertesi gün göstermez. Kullanılan ilaç 4. gün etkileşime başlar ve en iyi sonuç 2. veya 3. haftadan sonra gözlemlenir.

Uygulamadan birkaç saat sonra yıkanabilirsiniz. Uygulanması gereken özel bir rejimi yoktur. Uygulama bir şeyler yer ve içebilirsiniz.

Kimlere yapılmaz?

Kasları zaten zayıf çalışan kişilere uygulanmamalıdır. Daha önce göz kapağı yada alın bölgesinden ameliyat geçirmiş kişilere ise daha dikkatle yapılmalıdır. Bu hastalar uygulamayı takiben ortalama yarım saat kadar sırt üstü yatar pozisyonda dinlendirilirler.

Botoks terlemeye iyi gelir mi?

Evet. Aşırı derecede alın, el, ayak ve kol altı terlemesi olanlar botoks uygulaması ile bu sorunlarından kurtulabilirler. Tedavinin yılda iki yada daha çok tekrarı gerekebilir. Bu konuda daha detaylı bilgi edinmek için Terleme tedavisi sayfasını ziyaret edebilirsiniz.