Superplast Estetik Cerrahi Kompleksi

444 85 60 phone

0212 233 60 60 phone

Endoskopik Yüz Germe

Endoskopik yüz germe ameliyatı genellikle 30 yaş üzerindeki, başka sağlık problemi olmayan erkek ve kadın hastalara uygulanır.

Alın ve şakak germe (kaş kaldırma) ameliyatı nedir?

Alında, normalde derinliği kişiden kişiye farklılıklar gösteren enine çizgiler mevcuttur. Kaşlar arasında bu çizgiler dikey bir hal alır. Alın cildi de yüz cildinde olduğu gibi yaşın ilerlemesine paralel olarak gevşemeye, sarkmaya başlar ve mevcut çizgiler derinleşir. Zamanla kaşlar aşağı doğru iner ve kişide yorgun bakışlı bir yüz ifadesi ortaya çıkar. Kötü beslenme, sigara, düzenli olmayan yaşam tarzı, stres, hava kirliliği, cilt bakımlarının yetersiz yapılması veya hiç yapılmaması, yer çekimi etkisi ve mimikler estetik açıdan rahatsızlık verici bu sonucu kolaylaştırır.

Endoskopik Yüz Germe

Kimler bu ameliyat için iyi bir adaydır?

Endoskopik yüz germe ameliyatı genellikle 30 yaş üzerindeki, başka sağlık problemi olmayan erkek ve kadın hastalara uygulanır. Alın germe ameliyatı ile alındaki çizgiler minimal hale getirilir. Göz üzerine doğru sarkmış olan kaşların kaldırılması kişiye daha genç ve canlı bakışlar kazandırır. Aynı anda gözlerin yanındaki çizgilerin bir bölümü de bir ölçüde giderilebilir. Fazla miktarda sarkıklık varsa ve deri çıkarılması gerekiyorsa klasik alın germe yöntemi uygulanır. Klasik yöntemde saç çizgisinin 4-5 cm. kadar gerisinde taç tarzında bir iz kalır, ancak bu iz saçlı deri içinde gizlenir. Bu yöntem uygulandığında saçlı deride uzun süren geçici his kaybı olur. Kaş kaldırma ameliyatı, alın germe ameliyatı ile iç içe bir ameliyattır. Ayrıca kaş kaldırma ameliyatına gerek yoktur. Ancak alın germe işlemi yapılmadan tek başına kaş kaldırma yapılabilir.

 

Endoskopik yüz germe ameliyatı

Alın germe ameliyatı endoskopik yöntemle de yapılabilmektedir. Fazla doku çıkarılması gerekmeyen hastalarda saç çizgisinin gerisinden, saçlı deri içinde 3 veya 4 adet 2 cm'lik kesi yapılarak aynı sonuç alınabilir. Hastaların çoğunda bu yöntem uygulanmaktadır. Bu yöntemde ameliyat sonrası daha rahat geçmekte, saçlı deride his kaybı olmamakta ya da minimal olmaktadır. Ameliyat hastane koşullarında, anestezi uzmanının gözetiminde, ameliyathanede yapılır. Genel anestezi ile yapılabildiği gibi lokal anestezi ve intravenöz sedasyon (damar yolu ile uyutma) yöntemi de uygulanabilir. 1.5-2 saat kadar sürer. Aynı gün eve çıkmak mümkündür. Gereğinde diğer estetik ameliyatlar ile aynı anda uygulanabilir. O zaman ameliyat ve hastanede kalış süresi uzar.

Ameliyat Sonrası

Ameliyat sonrası erken dönem genellikle rahat geçer. Alında ve gözler etrafında genel bir şişlik ve morarma olabilir. Uyuşukluk ve gerginlik hissi olabilir. Bunlar haftalar içinde kendiliğinden geçer. Gözler, burun ve ağzı açık bırakacak şekilde baş sargısı uygulanabilir. Sargı 2 gün sonra açılır. Genel kontrol ve pansuman değişimi yapılır. Saçlar yıkanır ve gerekirse sargı yeniden konur. Dikişler 10-15 gün sonra alınır.

Normal Hayata Dönüş

Ameliyat iyi sonuç verir. Nadiren rötuş gerekli olabilir. Kişi 2 hafta sonra işine dönebilir, makyaj yapabilir. 2 ay ağır egzersizlerden ve güneşten kaçınması, dış darbelerden korunması önerilir. Yer çekiminin etkisi, yaşlanmanın hızı, kişinin cilt özellikleri operasyonun dayanma süresini belirler.

Kaş Kaldırma

Sarkan kaşlar ve kaşların altındaki dokular, göz kapaklarının üzerine yığıldığı için göz kapaklarının estetiğini de olumsuz etkiler. Kaşların pozisyonu bakışımızın estetiğini etkilemektedir. Dış kenarları aşağıda olan kaşlar bakışları mahzunlaştırır. Son zamanlarda çok popüler hale gelen ataçlama ya da iplikle asma yöntemleri, kaş asma içinde sıkça kullanılmaktadır.