Superplast Estetik Cerrahi Kompleksi

444 85 60 phone

0212 233 60 60 phone

Erkeklerde Meme Küçültme

Jinekomasti

Erkeklerde Meme Küçültme, Jinekomasti operasyonları hastanın yaşam kalitesini artırmaktadır.

erkeklerde meme küçültmeErkeklerde ergenlik döneminde ve ileri yaşlarda memelerinde, hormonal nedenlerle büyüme, dolgunluk ve hassasiyet olabilir. Ergenlik döneminde olan bu büyüme geçicidir ancak çeşitli nedenlerle kalıcı hale gelirse jinekomasti  olarak adlandırılır. 

Gençlerin aktivitelerini, giyim kuşamlarını etkilemeye başlayabilir, sosyal bir probleme dönüşebilir (bol kıyafetler giymek, duruş bozukluklarına yol açmak, denize girmekten kaçınmak vb.). Karaciğer hastalıkları, hormon kullanımı, esrar kullanımı, çeşitli ilaçlar ve testis tümörleri erkeklerde meme büyümesine sebep olabilecek patolojik durumlardır. Bu durumlarda erkek meme küçültme operasyonu yapılabilir. Söz edilen durumların ayırıcı tanısı için ayrıntılı bir öykü, görüntüleme teknikleri (ultrasound, MR gibi) ve hormon analizleri gerekebilir. 

Ayırıcı tanı ile jinekomastinin nedenine karar verildikten sonra tedavi planlanmasına geçilir. Büyüklüğü ve derideki bolluğa göre jinekomasti 3 gruba ayrılır. Birinci evrede büyüklüğü sınırlı ölçülerdedir, deride gevşeklik veya sarkma yoktur. İkinci evrede ise irice bir kadın göğsü gibidir, ancak deride sarkma oluşmamıştır. Üçüncü evrede ise ek olarak deride tedavi gerektirecek ölçüde gevşeklik vardır.

Jinekomastinin hangi evrede olduğu tedavi planını oluşturmakta önemlidir. Eğer birinci evre jinekomasti söz konusu ise yapılan tetkiklerden sonra bunun ağırlıklı olarak yağ dokusundan oluştuğu görülürse sadece liposuction uygulanarak jinekomasti tedavi edilebilir. Özellikle lazer lipoliz yağları eritebilme kabiliyeti ile çok daha başarılı sonuçlar sağlamaktadır. Eğer göğsün yapısı yağ dokusu dışında meme bezinden oluşuyorsa, meme başından yapılacak küçük bir kesi ile bu doku çıkarılabilir. İkinci evre içinde aynı yöntemler uygulanabilir. Üçüncü evredeki jinekomastilerde derideki sarkıklık ileri düzeydeyse, bu durumda fazla deriyi ortadan kaldırmak için daha önceleri cerrahi olarak cilt çıkarma yöntemlerini uygulamaktaydık.

Ancak son yıllarda slim liponun yağ dokusunu eritirken aynı zamanda cildi germesi nedeniyle hafif-orta derecede sarkması olan kişilerde yanlızca slim lipo tedavi için yeterli olabilmektedir. Slim liponun bir avantajı da lokal anestezi ve sedasyon altında gerçekleştirilebilmesidir. Ama çok ileri yaşlarda ve derinin çok sarkık olduğu durumlarda daha geniş doku çıkarılması gerektiği için meme başının altından yarım ay trazında cerrahi müdahaleler yapmak gerekebilir. 

Cerrahiden 10 gün önce Aspirin gibi kan sulandırıcı ilaçlar kesilmelidir. Slim lipo işlemi lokal anestezi ve sedasyon altında gerçekleştirilir. Yaklaşık her iki meme için toplamda 1-1.5 saat sürer. İşlemden sonra 1 hafta baskı için korse giyilir.

Erkeklerde meme küçültme ameliyatında ameliyat sahasında ilk günlerde ödem, ağrı, hassasiyet ve bazen yer yer morluklar görülebilir. bunlar genellikle 2-3 gün de azalır. Hassasiyet biraz daha uzun sürebilir. İkinci haftadan sonra hasta denize ve havuza girebilir, 6 hafta süre ile ağır egzersiz, sauna, solarium ve buhar banyosu yapılmaz. Erkek meme küçültme ameliyatı hastanın yaşam kalitesini artırmaktadır.