Superplast Estetik Cerrahi Kompleksi

0212 233 60 60 phone

Kanal Tedavisi (Endodonti)

Kanal Tedavisi dişlerin çoğuna yapılabilir.

Kanal Tedavisi

Yurt dışında hastalar ve diş hekimleri tarafından büyük öneme sahip bir tedavi şekli olan kanal tedavisi maalesef ülkemizde yıllar önce hem hastalar hem de diş hekimleri tarafından fazla önemsenmemiştir. Bunun en büyük nedeni de, yapılan kanal tedavilerinin kurallara uygun ve kusursuz yapılamaması, kanal tedavisine rağmen hastaların ağrılarının geçmemesi ve dişlerini çektirmek zorunda kalmasıydı. 

Neden Kanal Tedavisi Yapılır ?

Eğer dişin kök kanallarındaki canlı doku veya pulpa (pulpa = damar ve sinir paketi), halk arasındaki tabiriyle sinirler, iltihaplanmışsa veya canlılığını sürdüremiyecekse kanal tedavisi gerekir. Çünkü bu dokunun vücuttaki diğer dokular gibi kendini yenileme ve tamir etme kabiliyeti yoktur Derin çürükler, diş üzerinde yapılan işlemler ( örn: dolgular veya diş kesimleri), dişte oluşan kırık ve çatlaklar pulpanın iltihaplanmasına yol açabilir. Buna ek olarak dişe gelen travmalar da, dişte herhangi bir çatlak ya da çürük olmasa da pulpanın iltihaplanmasına ve hasar görmesine yol açabilir. Eğer iltihaplı pulpa tedavi edilmezse, ağrıya ve abseye neden olur. 

Kanal tedavisine ihtiyacınız olduğunu nasıl anlarsınız ?

Sıcak ve soğuğa karşı uzun süreli hassasiyet, çiğnerken oluşan ağrı ya da rahat çiğneyememe, kendi kendine başlayan özellikle de geceleri başlayan ağrı, dişin renk değiştirmesi, şiş, dişe yakın bölgedeki lenf düğümlerindeki ağrı veya elle hissedilen şişlik. 

Kanal Tedavisi Dişi Nasıl Kurtarır ?

Hekim dişin kök kanalındaki iltihaplı veya zarar görmüş pulpayı ( damar-sinir paketini) çıkarır, dikkatli ve özenli bir şekilde kök kanallarını temizleyip şekillendirdikten sonra kök kanalını doldurur. Kanal tedavisi sonrası dişinize dolgu ya da porselen kaplama yapılır. Bütün bu işlemlerden sonra dişiniz diğer dişler gibi görevine devam eder. 

Kanal tedavisi yapılırken ağrı hisseder miyim?

Modern anestezi teknikleri ve maddeleri sayesinde hastalar tedavi sırasında ağrı hissetmediklerini söylemektedir. Tedavi sonrası birkaç gün dişinizde hassasiyet veya ağrı olabilir. Bütün bu şikayetler rutin ağrı kesicilerle ortadan kalkar. Dişinize kanal tedavisi sonrası restorasyon yapılana kadar o dişinizi kullanmamanız tavsiye edilir.

Bütün dişlere kanal tedavisi yapılabilir mi?

Dişlerin çoğuna yapılabilir. Zaman zaman bazı dişler kanal tedavisiyle kurtulamayabilir. Kanallara girilememesi, köklerdeki kırıklar, yeterli kemik desteğinin olmaması veya dişin restore edilemeyecek kadar harap olması başlıca nedenlerdir. 

Kanal tedavisi dişi öldürür mü?

Eskiden kalma bir inanışla " kanal tedavisi dişi öldürür " düşüncesi gerçeği yansıtmamaktadır. Kanal tedavisiyle dişin içindeki canlı doku alındıktan sonra dişiniz sıcağa ve soğuğa karşı hissiz hale gelir, ama çene kemiğinden ve çevre dokulardan gelen damar veya sinirlerle görevine devam eder ve kemik içinde tutunur. Tedavi sonrası yapılacak uygun bir dolgu ya da restorasyon yardımıyla çok rahat çiğneyebilir, ya da dişinizi protez ayağı olarak kullanabilirsiniz. Yapılan araştırmalara göre kanal tedavisini başarısı % 98'tir. 

Neden dişimi çektirmiyorum ?

Bazı hastalar, kanal tedavisi yerine dişimi çektirsem, yerine köprü ya da implant yaptırsam daha iyi olur diye düşünmektedirler. Hiçbir protez sizin kendi dişinizin yerini tutamaz. Kanal tedavisi ve üzerine yapılacak restorasyonla dişinizi ömür boyu rahat ve konforlu bir şekilde kullanabilirsiniz. Bunun yanında proztezlere kıyasla daha az para öder, zamandan da tasarruf edebilirsiniz. 

Kanal tedavisi dişi daha kırılgan hale mi getirir?

Bu yanlış inanış yıllardır sürmektedir. Kanal tedavisi yapılan dişler genellikle büyük çürüklü ya da harap dişler olduğu için kanal tedavisi sonrası yapılacak restorasyon ( dolgu veya porselen kaplama) mükemmel ve kusursuz yapılmalıdır. Her dişe yapılacak restorasyon farklıdır.