Superplast Estetik Cerrahi Kompleksi

444 85 60 phone

0212 233 60 60 phone

Kök Hücre ve Yağ Enjeksiyonları

Kök Hücre ve Yağ Enjeksiyonları her yaş grubunda ve her hastada kişiye özel bir tedavi planı ile uygulanıyor.

Son on yılda kök hücre tedavilerinin çözümü klasik tıbbi yöntemlerle mümkün olmayan pek çok hastalığın tedavisinde başarılı olması, bu tedavi yönteminin durdurulması mümkün olmayan yaşlanma sürecini durdurmakta ve vücutta bazı bölgelerde eksik olan yumuşak dokuyu kalıcı olarak tamamlamakta fayda sağlayabileceği fikrinin fitilini ateşledi.

Kök Hücre ve Yağ EnjeksiyonlarıSonrasında bizde plastik cerrahlar olarak otolog (kişinin kendisinden elde edilen) kök hücre ve yağ dokusu transferleri, yüz gençleştirme ve şekillendirme ile meme büyütme işlemlerinde başarıyla kullanmaya başladık.

Bu süreçte ileri teknoloji ürünü olan lazer, ultrason ve radyo frekans cihazlarının tedaviye eklenmesiyle sonuçların çok daha başarılı olmasını sağladığını gözlemledik.

 

Kök Hücre Nedir?

Kök hücreler, insan vücudunda bulunan ve her türlü vücut hücresine dönüşebilen ana hücrelerdir. Henüz tam olarak olgunlaşmamış olan bu hücreler sınırsız bölünebilme ve kendini yenileme, organ ve dokulara dönüşebilme yeteneğine sahiptirler.

Kök Hücreler Nereden Elde Edilebilirler?

Embriyodan, fetustan ve insan vücudunda kemik iliği, kan ve yağ dokusundan elde edilebilirler. İlk iki kaynaktan kök hücrenin insan kaynaklı olarak elde edilmesi etik olarak ancak özel izinle ve bilimsel araştırmalar için bazı ülkelerde mümkündür. Bunun istisnası kordon kanından elde edilen kök hücrelerdir.

Kök Hücre Tedavisinde Siz Kök Hücreleri Nereden ve Nasıl Elde Ediyorsunuz?

Biz kişinin kendi yağ dokusundan yada kanından bu işlem için geliştirilmiş özel cihazlarla işlemlerden geçirerek elde ediyoruz. Son yıllarda yapılan çalışmalarda özellikle yağ dokusundan elde edilen bağ dokusu kaynaklı hücrelerin doku eksiklerinin tamamlanmasında ve gençleşmede oldukça etkin olduğu gösterilmiştir.

Yüze Kök Hücre Uygulamalarından bahseder misiz?

Öncelikle her yaş grubunda ve her hastada kişiye özel bir tedavi planımız oluyor. Çünkü her hastanın ihtiyaçları birbirinden farklıdır. Örneğin 30-40 ‘lı yaşlarında bir hanımda ciltte sarkmalar çok fazla değildir ve cilt elastikiyeti 50’li yaşlara nazaran daha iyidir. Bu yaş gurubunda cilde kandan elde edilen kök hücre enjeksiyonuyla beraber tek bir seans lazer uygulanması ve göz çevresine botoks uygulanması genç ve taze bir görünüm için yeterli olacaktır.

Eğer hastanın gıdısı ve yüzünde hafif–orta düzeyde bir sarkma mevcutsa o zaman ultrasonografi ve ya radyo frekans ile germe işlemi yukarıdaki işleme eklenmesi çok güzel neticeler sağlar. Daha ileri yaş gurubunda olan ve ya cilt elastikiyeti iyice azalmış hastalarda yüze 4 seans kandan elde edilmiş kök hücre ve lazer uygulamasının ardından ultrasonografi ve ya radyo frekans ile germe işlemi çok başarılı sonuçlar vermektedir. Bu işlemler cerrahi girişim ve genel anestezi gerektirmez. Bir gün içinde oluşan cilt kızarıklığı kaybolur. Kişiler ertesi gün sosyal hayatlarına geri dönebilirler.

Bilirsiniz bazı kişilerde zamanla elmacık kemikleri belirginliklerini yitirir. Bu da hangi yaş grubunda olursa olsun kişinin yüz hatlarındaki güzellik algısını bozar. Bu tür vakalarda ise kişinin kendisinin bel, karın ve ya basen bölgelerinin birinden elde ettiğimiz kök hücreler ve yağ dokusunu elmacık kemiklerini belirginleştirmek için kullanıyoruz.

Sonuç olarak daha belirgin ve düzgün yüz hatlarıyla birlikte daha genç bir cilt görünümü elde ediliyor. Bu işlem lokal anestezi altında 20-30 dakika içinde gerçekleştirilebiliyor. Bu tür uygulama yapılan kişilerde yüzde bir miktar şişlik oluşabilir. Şişlik birkaç gün içinde iner ve hastalar sosyal hayatlarına dönerler. Yine pek çok hastamızda arzu ederlerse liposuction esnasında elde ettiğimiz kök hücreden zengin yağ dokusu hazırlayarak yüz bölgesine kırışıklıkları açma, dudakları kalınlaştırma ve cildi yenileme amaçlı uygulayabiliyoruz ve artan miktarları sonraki zamanlarda kullanmak üzere saklayabiliyoruz. Sonraki süreçte hastalarımız isterlerse saklanan bu malzemeyi 1yıl içerisinde gerektiğinde kullanabiliyoruz.

 

Hanımların Kendilerinden Alınan Kök Hücre ve Yağ Dokusuyla Silikon Protez Kullanmadan Meme Büyütmek mümkün mü?

Elbetteki mümkün. Çok miktarda meme büyütme gerekmeyen uygun vaklarda sıkça kullandığımız bir yöntem. Bu işlem yapılacak hanımların bel, basen ve karın bölgesinden alınan yağ dokusu özel işlemlerden geçirilerek kök hücreden zengin bir yağ dokusu elde ediliyor. Sonra bu karışım memeye enjekte edilerek meme büyütülür. Meme bandajlanır ve hastaya 2 hafta süreyle sporcu sutyeni giymesi önerilir. Bu işlemler lokal anestezi altında 1- 1.5 saat içinde gerçekleştirilir. Hasta aynı gün içinde evine gidebilir. Hasta 3-4 gün içinde normal yaşantısına döner. Bu işlemler tekrarlanabilir meme her seferinde bir miktar daha büyütülebilir.

Plastik Cerrahide Kök Hücre Tedavisinin Tedavide Kullanıldığı Başka Durumlar Neler?

Yara izlerinin düzeltilmesi, vücuttaki yüzey düzensizliklerinin giderilmesi, selülitlerin azaltılması ve önlenmesi, diyabet ve venöz yetmezliğe bağlı yaraların tedavisinde kök hücre tedavilerinden yararlanmaktayız. Bu durumların tedavisinde kök hücre tedavileri çok önemli faydalar sağlamakta.