Superplast Estetik Cerrahi Kompleksi

444 85 60 phone

0212 233 60 60 phone

Kulak Estetiği

Kulak Estetik Ameliyatı

kulak estetiğiKulak estetiği konusunda kepçe kulak deformitesi kulağın doğuştan tek yada çift taraflı olarak kafatasından geniş bir açıyla ayrılması ve kıvrımlarının olmamasıdır. Aslında doğumsal kulak anomalileri sıktır. Kepçe kulak bunların içinde en sık görülenidir. Diğer sık anomaliler kulak önünde fazladan bir çıkıntı olması yani aksesuar bir kulak çıkıntısının olması, kulağın kepçesinin büzülmüş ve sıkışmış olması yani "constricted ear" deformitesi, yada kulağın hiç olmamasıdır. 

Hiç oluşmamış kulaklara bazen işitme sorunları da eşlik edebilir. Bu problemlerin hepsi doğumsal bozukluklardır. "Kulak estetiği" başlığı altında kepçe kulak deformitesininden bahsedeceğiz. Bu deformite kulağın doğuştan tek yada çift taraflı olarak kafatasından geniş bir açıyla ayrılması ve kıvrımlarının olmamasıdır. 

Aslında doğumsal kulak anomalileri sıktır. Kepçe kulak bunların içinde en sık görülenidir. Diğer sık anomaliler kulak önünde fazladan bir çıkıntı olması yani aksesuar bir kulak çıkıntısının olması, kulağın kepçesinin büzülmüş ve sıkışmış olması yani "constricted ear" deformitesi, yada kulağın hiç olmamasıdır. Hiç oluşmamış kulaklara bazen işitme sorunları da eşlik edebilir. Bu problemlerin hepsi doğumsal bozukluklardır. 

Çocuklar ilkokul çağında bu problemden çok rahatsız olabilirler. Bazen kepçe kulaklı çocuklar arkadaşları arasında alay konusu da olabilir. Aileler kepçe kulaklı çocukların okuldaki bu durumunu yakından takip etmelidir. Bir psikolojik travma gelişmeden cerrahi tedavi için uzman görüşü alınmalıdır. Kepçe kulak "olması gerekenden daha büyük kulak" olarak algılanır. Kepçe kulakları olan bir insan ile normal kulakları olan bir insanın çoğunlukla kulak büyüklüğü aynıdır. Sorun sadece kulak kıkırdaklarının şekli ile ilgilidir. Kulak kıvrımları tek taraflı, ya da çift taraflı oluşmamıştır.

Kulak Estetik | Kepçe Kulaklarda problem nedir ?

Kepçe kulaklı hastalarda: Kulağın kafa ile yaptığı açı olması gerekenden daha geniş olabilir. Bu kulağı dışarıya doğru açık gösterir. Özellikle arkadan bakılınca bu daha da belirgindir. Kulağın üst yarısında olması gereken kıvrımlar oluşmamıştır ve kulak dümdüz gözükür.

Kepçe kulakların ameliyat dışı çözümleri var mı?

Evet kepçe kulaklı çocuklar doğumdan hemen sonra fark edilirlerse bu mümkündür. Bir plastik cerrah denetiminde bu bebekler 2-3 ay aileleri tarafından günlük uygulanan kulak bandajıyla tedavi edilebilirler. Bu tedavi sonrasında düzelen kulaklar bir daha eskisi gibi kepçeleşmezler.

Bu ameliyat en erken kaç yaşında yapılabilir?

Bu en küçük yaşta yapabildiğimiz estetik ameliyat. İlkokul çağında bile kulak estetiği ameliyatı yapılabilir. Bunun sebebi de psikolojik olarak çocukları bazen kepçe kulaklı olmaktan çok etkilenmeleridir. Bu operasyondan önce çocuklarla çok iyi konuşmak ve bilgi vermek gerekir.

Narkoz almak gerekli midir ?

Ameliyat erişkinlerde, lokal anestezi ve sedasyon (yarı uyku hali) anestezisi ile yapılır. Çocuklarda genel anestezi (narkoz) tercih edilmektedir. Ameliyathane ortamı tercih edilmelidir. Kepçe kulak ameliyatında yapılan temelde kulak şeklini değiştirmek. Böylece kulak saçlı deriden hafif biraçıyla ayrılacak kadar açık bir hale getirilir ve üzerindeki eksik olan kıvrımlar oluşturulur.

Kulak estetiği ameliyatı nasıl yapılıyor?

Kulak estetiğinde, ameliyat için kullanılan bir çok teknik mevcut olup hepsinde hedef aynıdır. Farklılıklar çoğu zaman başarıyı etkilemese de cerrahın tecrübesi ve hastanın deformasyonunun derecesi sonucu etkiler. Bazı tekniklerde tam kulak arkasında bir kesi yapılıyorken, diğerlerinde kulak önünden kesiler tercih ediliyor. Kulak arkasında iz daha kolay gizlenirken, kulak ön yüzünden yapılan ameliyatlarda cerrahi işlem daha kolay uygulanabilir. Yani ikisinin de avantaj ve dezavantajları var.

Kepçe kulak nedeniyle başvuran hastalarımızın yaklaşık yarısında problem sadece kıvrımların az olması şeklindedir. Yani kulak ile saçlı deri arasındaki açılanma normaldir. Bu hastalarda "modifiye kaye" yöntemini kullanılabilir. Bu yöntem sırasında ciltte geniş kesi yapılmadan 2mm'lik delikler açılmaktadır. İşlem bu deliklerden gerçekleşmektedir.

Kulak estetiği sonrası ne zaman iyileşebilirim ?

Hastaların çoğu ameliyat günü akşam evlerine giderler. 2-4 gün sonra sargılar açılıp yıkanabilirler ve aktif sosyal hayatlarına geri dönebilirler. Bazı hastaların ameliyattan sonra koruyucu amaç ile tenisçi bandı yada saç bandı takmaları gerekebilecektir.

Kulak estetiğinde çıkabilecek sorunlar nelerdir ?

Kan toplaması, morarma, enfeksiyon ve kulakların tekrar eski halini alması istenmeyen neticelerdir. Bunlarla nadiren karşılaşılır. Bu komplikasyonlar dikkatli cerrahi ve yakın takip ile azaltılabilirler. Kulak estetik ve plastik cerrahide benzer hasta şikayetlerinin farklı hekimler tarafından farklı çözüm önerileri getirilebilmektedir. Burada önemli olan çözüm önerilerinin farklılığı değil yapılan müdahaleler sonucunda hastayı memnun eden sonuca ulaşabilmektir. Bu sebeple burada anlatılan uygulamalar bizim kişisel çözüm önerilerimizin örneklemeleridir. Sonuç olarak kulak estetiği konusunda vurgulamak istediğimiz, diğer uygulama yöntemlerinin yanlışlığı değil bizim uygulama yöntemlerimizle daha iyi sonuçlar aldığımızı düşünmemizdir.