Superplast Estetik Cerrahi Kompleksi

0212 233 60 60 phone

Lazer Destekli Burun Estetiği

Lazer Destekli Burun Estetiği

PRİMUM NON NOCERE (ÖNCE ZARAR VERME) BURUN ESTETİĞİ NEDİR?

Burun üzerindeki işlemler genellikle nefes alma problemleri ve estetik şekillendirme amaçlı yapılır. Yapılacak işlem ne olursa olsun öncelik kemik, kıkırdak yapısı, koku merkezi ve burnun içindeki diğer sistemlerin korunması olmalıdır.

Kemik, burnun geneline yayılmış kıkırdaklar ve orta kıkırdak (Septum) hep beraber burnun temel taşıyıcı yapılarıdır. Daha iç bölgelerde ise dışarıdan gelen havayı nemlendiren ve ısıtan konka (burun eti) ve koku merkezleri vardır. Burnun taşıyıcı sistemi olan kıkırdaklardan temel destek taşıyıcı olan septum eğriliği (deviasyon), nefes yolunu daraltarak kişiye nefes alma sorunu yaratmaktadır.

Septum eğriliği çoğu zaman burnun dış görüntüsünde de eğrilik yapar. Nadiren, septum içerde eğri olur ve sol taraftaki resimde göründüğü gibi burun dışarıdan düzgün gözükür. Sağ alttaki fotoğrafta ise daha çok görülen, hem septumun eğri hemde burunun eğri olma durumudur. Bu gibi durumlarda çoğu zaman septumun düzeltilmesi, burnun da düzeltilmesini sağlar.

Alışılmış klasik ameliyatlarda septumun eğri kısmı çıkarılıp ya atılır ya da hastaya ‘’burnunuzu tıkayan kemik veya kıkırdak bunlardır’’ diye verilir. Oysa yapılması gereken septumun düzeltilerek bütün olarak yerinde kalması ve destek görevini yapmaya devam etmesini sağlamaktır.

HEMEN BURUN DERİSİNİN ALTINDA NE VAR?

SEPTUM EĞRİ, BURUN DÜZ

SEPTUM EĞRİ,BURUN EĞRİ

Aslında septumun şekillendirilip yerine bırakılması hem nefes yolunu düzeltir hemde aynı anda burunun dış eğriliğinide düzeltir. Çünkü septum burnu eğri olduğu yöne doğru çekmektedir. Bu durum bize şunu da göstermektedir: burnun içi ve dışı ayrı yapılar değildir ve bu nedenle tek bir doktor tarafından aynı işlemde değerlendirilmeleri gerekir. İç ve dış yapıların farklı doktorlar tarafından değerlendirilmesi uzun vadede burun çökmesi gibi problemlere sebep olabilir. Burunun üstündeki çıkıntıyı (hump) düzeltmek için de klasik yöntemde çıkıntıyı oluşturan parçaların çıkarılıp atılmaktadır.

Ancak bu da çok sağlıklı bir yöntem değildir. Bunun yerine çıkıntının yerinde şekillendirilip bırakılması gerekmektedir. Aynı şekilde burun ucunun aşağı doğru olması ve büyüklüğü de bu kıkırdak yapının kesilip, bozulup, eksiltilmesiyle değil, tüm kıkırdak yapıların eksiltilmeden şekillendirilmesi ile yapılmalıdır. Burun kıkırdakları eksiltilerek, kesilip çıkarılarak yapılan her işlem başlarda estetik sonuç olarak iyi görünse bile eninde sonunda burnun direncici kaybetmesinden dolayı çökme, göçme ve düşmelere sebep olacaktır. Ayrıca konka (burun eti), oldukça kanlı ve üzüme benzer bir yapıdır. Alerjik nedenlerle büyüyüp nefes yolunu tıkayabilir. Benzer şekilde kesilerek alınması oldukça kanlı ve zahmetli bir işlemdir. Lazerle ve radyo frekansla daha konforlu olarak küçültülebilir.

Burun ameliyatlarında neden artık tampon kullanmıyoruz?

Burun kıkırdaklarının şekillendirilmesi ile yapılan lazer destekli bir işlemde burun yapısı dağıtılmadığı için çökme ve kanama korkusu ile tampon koymaya gerek kalmaz.

Neden işlemler 3-5 saat değil 30-45 dk sürüyor?

Kusurlu bölgelere müdahale edilip diğer bölgeler bozulmadığı için işlemler artık daha kısa sürmektedir. Birçok işlem için toplam sure 30-45 dakikadır. Sürenin çok daha kısa olması ve iç yapının tahrip edilmemesi sayesinde morluk ve şişlik olasılığı diğer operasyonlara göre 10’da 1 oranında daha azdır ve 5 günlük bir sürede genel iyileşme sağlanır.

Yine burnun genel yapısı tahrip olmadığından alçıya gerek olmaz ve 5 gün küçük bir burun üstü ateli kullanılır. Bu sonuçlar sadece kolay kabul edilen burunlara değil, 3-4 defa ameliyat edilmiş en zor burun operasyonlarında da elde edilebilir. Bu operasyonda kullanılan cihazlar FDA onaylıdır ve dünyada 2006 yılından beri uygulanmaktadır.

İşlem kararı öncesi sonuçlardan daha emin olmanız için 3-D Vectra

Estetik Plastik Cerrahi için özel tasarlanmış, dünyada nadir kliniklerde bulunan üç boyutlu görüntüleme sistemi 3-D Vectra ile hastamızın burunu operasyonu gerçekleştirmeden önce, operasyon sonrasında istenilen ve mümkün olan görüntüyü yaptığımız fikir alışverişleri sonrasında hastamıza gösterebiliyoruz. Bu uygulama hastamızın isteklerini bize daha iyi anlatmasını sağlarken, operasyon sonrası gerçekleşecek yapıya hastamıza kendi yüzünde ve üç boyutlu bi şekilde her açıdan gösterebilme imkanı veriyor.