Superplast Estetik Cerrahi Kompleksi

444 85 60 phone

0212 233 60 60 phone

Lazer Destekli Burun Estetiği

Lazer Destekli Rinoplasti

Lazer Destekli Burun Estetiği, estetik burun ameliyatı hastaları en çok memnun eden ameliyattır. Şişmansanız zayıflamanız mümkün, ama burnunuz kemerli, büyük, eğri büyrü ise ameliyattan başka çareniz yok demektir.

Peki ama neden burun ameliyatı olmayı düşünen bir çok kişiden çok azı bunu yaptırma cesareti buluyor?

Lazer Destekli Burun Estetiği

Cevabın para olduğunu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Bu ameliyatları SGK deslekliyor olmasına karşın, yani az bir fark ücreti ödeyerek bu ameliyatı yaptırabilecek bir çok aday ameliyattan korkuyor. Peki ama niye?

Burundan çıkarılan metrelerce tampon, aylar süren şişlikler, morarma, ağrı, gözlerin kan çanagına dönmesi, ikinci üçüncü ameliyatların gerekmesi… Şehir efsanesi olmuş bu mitlerden tüm rinoplasti adayları da korkuyorlar, haklılar da...

Birkaç sene öncesine dek tüm bunları yakın çevremizde gözlemlemek mümkündü. Sizlere bu hafta estetik ve fonksiyonel burun ameliyatında vardığımız son noktayı aktarmak istiyorum. Çümkü burun ameliyatı benim en favori ameliyatım.

Ameliyatlı yada ameliyatsız rinoplasti işlemlerini daha kolay anlamanız için burun anatomisini size özetlemem gerek.

Burun kabaca üçe ayrılır. İç kısmını örten bizin mukoza dediğimiz hava yolunu döşeyen yumuşak, kırmızı, etli kısımı. Bu iç örtü soluduğumuz havayı ısıtıp, nemlendirir. Oksijenin daha kolay emileceği nemli havanın ciğerlerimize hızlanarak akışını sağlar. Ayrıca koku duyusu bu iç tabakada yerleşiktir. Orta kısmı kemik ve kıkırdaktan oluşur. Bu sert kısım nefes alırken burnun büzüşmesini önlediğinden çok önemlidir.

Soluduğumuz hava daha kaliteli havaya dönüşürken bu uzun kemik ve kıkırdak yapının içinde akarak hızlanır ve nemlenir. Bu bölüm deki kusurlar,eğrilikler yada kemer estetik kusur olarak dışarıdan belli olur. Son olarak bu iki yapıyı örten kas ve ciltten oluşan yumuşak doku örtüsü. Bir, iki milimetre olması gereken bu örtünün kalınlığı bazen 3mm den kalın olabilir. Bu durumda kemikler ince ve düzgün olsada burun kaba gözükür.

Rinoplastide çok önemli yenilikler var. Bunları size sırasıyla anlatacağım:

Üç boyutlu görüntüleme. Ameliyat öncesinde 3D vectral sistemlerle hastanın yüz fotoğrafları çekiliyor. Hastanın üç boyutlu görüntüsü üzerinde değişiklik yapılarak planlanan girişim hasta ile tartışılabiliyor.

Burun ve yüzde planlanan işlemler önden, yandan, allttan ve üstten hastaya gösteriliyor ve hastanın yeni görüntüsünü tam ve eksiksiz algısı sağlanıyor. Bu yenilik sayesinde hasta istediklerini veya istemediklerini bize tam olarak net bir şekilde anlatabiliyor. Bu çok estetik cerrahide çok önemli bir gelişme.

Lazer Destekli Rinoplasti

Bir kaç sene öncesine dek burun ameliyatlarında üç anatomik yapımızdan yalnızca mukozal iç örtü ve kemik, kıkırdak olan orta örtüyü işleyerek buruna şekil vermeye çalışıyorduk. Yani bazı hastalar için yüzde yetmişe müdahale edip yüzde yüz netice elde etmek istiyorduk. İstenen tam neticeyi elde etmek bazen imkansız oluyordu.

Lazer rinoplasti sayesinde kaba cilt örtüsünü inceltmek mümkün. Ayrıca kırklı yaşlarda ameliyat sonrası oluşan küçülmüş yeni burun iskeletine bol gelen cilt örtüsü sorunu da lazer rinoplasti ile çözülür. Ameliyat anında cilt büzüştüren lazerler kullanılır ve bollaşamın ve sarkmanın önüne geçilir. Bence bu müthiş bir yenilik ve plastik cerrahiye güç katıyor.