Superplast Estetik Cerrahi Kompleksi

444 85 60 phone

0212 233 60 60 phone

Liposuction

Liposuction diğer anlamıyla yağ alma, vücudun belirli bölgelerinde biriken yağların özel yöntemler ile alınması işlemidir.

liposakşın

Liposakşın

Liposuction diğer anlamıyla yağ alma, vücudun basen, bel yanları, göbek, diz içi, bacaklar, sırt ve çene altı gibi belirli bölgelerinde biriken yağların özel yöntemler ile alınması işlemidir. Özel kanüller kullanılarak gerçekleştirilen bu işlem aslında bir yağ alma ameliyatıdır.

 

Liposuction (yağ alma) ameliyatı için uygun adaylar kimlerdir?

Egzersiz yapmanıza rağmen basen, bel, karın gibi belirli bölgelerinizde fazlalıklarınız var ise cevap evettir. Burada önemli bir yanlış anlaşılmaya da açıklık getirmek gerekirse liposuction, bir kilo verme aracı değil vücut şekillendirme ameliyatıdır. Amaç kıyafetlerden taşan fazlalıkların giderilmesi ve düzgün bir görüntü sağlanmasıdır. Liposuction sayesinde sorunlu bölgelere müdehale imkanı doğar.

Liposuction ameliyatı, kilosu normal ya da normalden biraz fazla olmasına rağmen vücudunun belirli bölgesinde aşırı yağ toplanması meydana gelen kişilere de uygulanmaktadır.

 

Bununla birlikte yağ aldırma işlemleri yeni doğum yapmış anneler içinde liposuction uygun bir uygulamadır. Ancak en uygun zamanlama doğumdan sonraki birinci yılın sonudur. Çünkü bu bir yıl içerisinde yeni anneler hamilelikte aldıkları  kiloların, kendiliğinden verilebilecek kısmından kurtulmuş olur ve vücuttaki sarkma ve çatlaklar tam olarak değerlendirilebilir.

 

Liposuction - Liposakşın ( "Yağ Aldırma" ) için uygun adaylar:

 • Kilosu normal vücut ağırlığına yakın olanlar

 • Kilosu 6 ay veya daha uzun süredir sabit olanlar

 • Karın, bel, iç ve dış uyluklar, kollar, dizler ve boyun gibi diyet ve egzersize dirençli bölgelerdeki yağ birikimlerinin alınmasını isteyenler

 • Deri tonusu ve elastisitesi iyi olanlar

 • Derisinde gevşeme ve sarkma olmayanlar

 • Ruhsal problemleri olmayanlar

 

yağ aldırmaBu kriterlerin bir ya da birkaçına uygun iseniz liposakşın uygulamaları için de uygunsunuz demektir. Tabiki uygun olup olmadığınıza doktorunuz ile yaptığınız görüşmeden sonra daha net karar verebilirsiniz. Unutulmamalıdır ki yağ aldırma ameliyatı kesinlikle bir obezite tedavisi olmadığı gibi zayıflama ameliyatı da değildir.

 

Deri tonusunuz iyiyse cerrahinin sonucu iyi olur. Ancak çatlak ve sarkmış derili iseniz problemin yerine göre karın germe veya uyluk germe ameliyatları daha uygun olabilir. Beş litrenin üzerinde yağ alınması planlanan hastaların hastanede yatış süresi de artar.

Liposakşın işlemi için İlk Görüşme

Ameliyata karar vermeden önce alanında uzman bir cerrah ile görüşmelisiniz ve bu kararı birlikte vermelisiniz. İlk görüşmede doktorunuz size nasıl bir düzelme istediğinizi soracaktır. Ne istediğiniz konusunda açık olun. Cerrahınız beklentilerinizi tam olarak anlarsa isteğinizin gerçekçi olup olmadığını daha iyi ortaya çıkarır.

Eğer şeker hastalığı, dolaşım bozukluğu, kalp, akciğer veya karaciğer hastalığı, sigara alışkanlığı, ailede emboli öyküsü, belli ilaçların kullanımı gibi durumlardan herhangi birine sahipseniz komplikasyon oluşma riski artar. Belirli bir rahatsızlığınız varsa bunu mutlaka doktorunuz ile paylaşmalısınız.

Liposakşın Ameliyatı Öncesi Hazırlık

 • Aspirin veya antiinflamatuar ilaçlar kullanmayın

 • Ameliyattan en az iki hafta önce sigarayı bırakın. (sigara komplikasyon riskini büyük oranda arttırır)

 • Doktorunuzdan bilgilendirme formu isteyin.

 • Ameliyat sonrası ulaşımda size yardımcı olacak birini ayarlayın.

 • Ameliyat sonrası kullanacağınız ilaçların reçetesini ameliyat öncesi doktorunuzdan isteyin.

 • İlaçlarınızı almak için zaman kartlı ilaç kutusu oluşturun.

 • Evde kendinize rahat edebileceğiniz bir ortam hazırlayın (yastıklar, kitaplar, dergiler, televizyon, uzaktan kumanda..)

 • Doktorunuza danışarak, ameliyat sonrası ödemi arttırmamak için düşük sodyum içeren yiyecekler hazırlayın.

 • Ameliyat günü rahat, çıkarılması kolay, önden düğmeli giysiler giyin.

 

Yağ aldırmak için Teknik Anestezi: Genel veya sedasyon

Lokalizasyon: Hastane, ameliyathane

Süresi: 30 dakika - 1.5 saat

 

Kadınlar erkeklere göre daha yumuşak ve daha az fibröz yağ dokusuna sahiptir. Bu kadınlarda liposuction ın daha kolay yapılmasını sağlar.