Superplast Estetik Cerrahi Kompleksi

444 2 469 phone

Meme Büyütme

Göğüs Büyütme - Meme Büyütme operasyonu meme dokusunun altına yerleştirilen silikon protezlerle meme hacminin artırılması işlemidir.

meme büyütmeMeme büyütme (göğüs büyütme) ameliyatı protez kullanılarak meme hacminin istenen boyutlara getirilmesidir. Ergenliğini tamamlamış, doğumsal veya edinilmiş meme küçüklüğü olan, tıbbi olarak ameliyat olmasında sakınca bulunmayan kişiler meme büyütme ameliyatı için uygun adaylardır.

Basit bir tanımlamayla özetlersek, kıvamı ve görüntüsü kaliteli bir lokumu andırır. Bu basit hale gelebilmek için kompleks üretim aşamalarından geçer. Tüm protezlerin dışı silikondan yapılmıştır.

Göğüs Büyütme

Protezlerin içi kabaca tuzlu su ve silikon olmak üzere iki madde ile doludur. Göğüs büyütme operasyonu meme dokusunun altına yerleştirilen silikon protezlerle meme hacminin artırılması işlemidir. 

Kimler ameliyat için uygun adaylardır?

Ergenliğini tamamlamış, doğumsal veya edinilmiş meme küçüklüğü olan, tıbbi olarak ameliyat olmasında sakınca bulunmayan kişiler meme büyütme ameliyatı için uygun adaylardır.

Meme Protezi nedir ?

Basit bir tanımlamayla özetlersek, kıvamı ve görüntüsü kaliteli bir lokumu andırır. Bu basit hale gelebilmek için yüksek teknolojik üretim aşamalarından geçer. Tüm protezlerin dışı silikondan yapılmıştır. Protezlerin içi kabaca tuzlu su ve silikon olmak üzere iki madde ile doludur. 

Bu maddelerin oranları ihtiyaca göre değişiklik göstermektedir: 

-  tamamen slikon jel

-  slikon jel ve tuzlu su değişken oranlarda

-  tamamen tuzlu su (serum) 

Tuzlu su içeren protezlerin ameliyat sırasında şişirilebilen formları da mevcuttur. Her iki protez çeşidi ABD'de FDA (Food and Drug Administration) yani ilaç dairesince kullanımına izin verilen ürünlerdir. Meme dokusunu ve kıvamını daha iyi taklit etmesi ve kaçak ihtimali daha düşük olması sebebiyle yoğun silikon jel içeren protezler daha çok tercih edilebilmektedir. Ancak hangi tür protezin kullanılacağına hasta ve plastik cerrahi uzmanı birlikte karar vermelidir.

Meme protezi patlar mı?

Protez patlamalarının en büyük nedeni ameliyat anında farkında olmadan protezin delinmesiyle olur. Bu genellikle tecrübesizlikten kaynaklanmaktadır. Bir başka neden de protez katlantı yerlerinin zamanla zayıflaması ve buralarda aşınma ve kaçak olmasıdır.

Bu durum özellikle iyi şişmemiş tuzlu su dolu protezlerde görülür. Yoğunlaştırılmış jel protezlerde bu durum çok daha az görülmektedir.

Kanser yapma olasılığı var mıdır?

Meme büyütmede günümüzde FDA onaylı protezlerin kansere sebep olmadığı bildirilmektedir. Aynı zamanda olası kanser tanısını da maskelemediği belirtilmektedir. Ancak memenin görüntülenmesi uzman bir radyolog tarafından yapılmalıdır.

Meme Büyütme emzirmeye engel midir?

"Meme büyütme" emzirmeye ve süt vermeye kesinlikle engel olmaz.

Mamografi ve meme ultrasonografisini etkiler mi?

Meme protezi, teşhis veya tarama amacıyla yapılacak mamografi ve meme ultrasonografi sonuçlarını etkilemez. Sadece uygulama öncesinde uygulayacak kişiye bilgi verilmelidir.

Protez kas altına mı, kas üstüne mi konmalı?

Bu biz hekimlerin istemeden hastalara yaşattığı bir ikilem. Genel bir yaklaşımı şöyle özetleyebilirim. Hasta çok zayıfsa -meme üst kısmından hastanın kaburgaları belli oluyorsa- kas altında protez daha iyi gizleneceğinden tercih kas altı yönünde olmalıdır.

Ama hastanın meme üst kenarının dolgunluğu yeterliyse her iki uygulama yeri de uygundur. Uygun hasta grubunda protezin üst kısmı kas altına, alt kısmının kas üzerine yerleştirilmektedir. Bu da çift-plan yerleştirme olarak adlandırılmaktadır.

Protez damla şeklinde mi yoksa yuvarlak mı olmalı ?

Bu kararı vermede en önemli belirleyici nokta memenin şekli ve meme üst kısmının dolgunluğudur. Damla şekline sahip, üst kısım dolgunluğu yeterli bir memede her iki protez tercihi de istenen sonuçları vermektedir.

Meme üst kısmının dolgunluğunun az olduğu, yuvarlak şekle sahip memede damla şeklinde protez tercihi doğru olacaktır. Özetle doğru protez seçimi ve doğru yerleştirme planı ancak hasta muayene edilince anlaşılır. Her hasta için farklı bir plan yapılmalıdır.

Protez pürtüklü mü yoksa düz yüzeyli mi olmalı ?

Yapılan araştırmalara göre pürtüklü protezlerin kas önü yani meme altında, düz yüzeylilerin de kas altında daha iyi sonuç verdiği saptanmıştır. Zayıf hastada pürtüklü protez seçilmesi düşünülüyorsa çift-plan yerleştirilmelidir.

Protezden geri dönüş mümkün müdür?

Protez memede kalıcı bir değişiklik yapmaz. İstenildiği zaman çıkartılabilir ve meme önceki haline geri döner.

Bu ameliyattan sonra iz kalır mı?

Protezi yerleştirmek için en sık kullandığımız 2 yer vardır. Bunlar; meme başı (meme başı renkli alanının meme cildi ile yaptığı birleşme hattı) ve memenin alt kenarının gövde ile buluştuğu hattır. Ameliyat izi 4-5cmlik bir izdir ve uygulama yerleri nedeniyle farkedilmesi oldukça zordur.

Bu yerlerin dışında koltuk altı ve göbek deliği gibi uygulama yerleri de vardır. Bu giriş yerleri genel olarak estetik cerrahlar arasında yaygın olarak tercih edilmemektedir.

His kaybı oluşur mu?

Protez ameliyatlarından sonra kalıcı his kaybı oluşmaz

Hastanede yatmak gerekir mi?

Hastalarımız ameliyat günü sabah hastaneye gelirler. Ameliyat sonrası aynı gün akşam yada ertesi gün evlerine dönerler.

Göğüs büyültme işlemi sonrası ne zaman iyileşirim?

Ameliyat sonrası yaklaşık 2 ile 4 gün sonrasında pansumanlar açılır. Bu süre sonrasında aktif olarak işinize dönebilirsiniz. Estetik ve plastik cerrahide benzer hasta şikayetlerinin farklı hekimler tarafından farklı çözüm önerileri getirilebilmektedir. Burada önemli olan çözüm önerilerinin farklılığı değil yapılan müdahaleler sonucunda hastayı memnun eden sonuca ulaşabilmektir. Bu sebeple burada anlatılan uygulamalar bizim kişisel çözüm önerilerimizin örneklemeleridir. Sonuç olarak vurgulamak istediğimiz, diğer uygulama yöntemlerinin yanlışlığı değil bizim uygulama yöntemlerimizle daha iyi sonuçlar aldığımızı düşündüğümüzdür.