Superplast Estetik Cerrahi Kompleksi

444 85 60 phone

0212 233 60 60 phone

Meme Büyütme

Göğüs Büyütme

meme büyütme

 

Göğüs büyütme Ameliyatı

meme dokusunun altına silikon protez yerleştirilmesi ve meme hacminin arttırılması ile gerçekleştirilmektedir.

Kimler göğüs büyütme ameliyatı için uygun adaylardır?

Göğüs büyütme ameliyatları, protez kullanılarak meme hacminin büyütülmesidir. Meme büyütme ameliyatları tıbbi olarak ameliyat olmasında sakınca bulunmayan, ergenliğini tamamlamış, doğumsal ya da sonradan edinilmiş meme küçüklüğü olan kişilere uygulanır.

Meme Büyütme Ameliyatlarında kullanılan Meme Protezi nedir?

Göğüs büyütme (meme büyütme) ameliyatlarında kullanılan protezlerin dışı silikondan yapılmıştır. Protezlerin içi ise kabaca silikon ve tuzlu su olmak üzere iki madde ile doludur.

Protezler, basitçe tanımlamak gerekirse, kıvamı ve görüntüsü kaliteli bir lokumu andırır. Bu hale gelebilmek için kompleks üretim aşamalarından geçer.

Bu maddelerin oranları ihtiyaca ve kişiye göre değişiklik göstermektedir. Temel olarak üç şekilde kullanılmaktadır.

-  tamamen slikon jel

-  slikon jel ve tuzlu su değişken oranlarda

-  tamamen tuzlu su (serum)

Bazı tuzlu içeren protezlerin ameliyat sırasında şişirilebilen türleri de mevcuttur. Her iki tür protezde ABD'de bulunan FDA (Food and Drug Administration) ilaç dairesince kullanımına izin verilen ürünlerdir. Meme dokusunu ve kıvamını daha iyi taklit etmesi ve kaçak ihtimali daha düşük olması sebebiyle yoğun silikon jel içeren protezler daha çok tercih edilebilmektedir. Ancak hangi tür protezin kullanılacağına hasta ve plastik cerrahi uzmanı birlikte karar vermelidir. Bu durum kişiden kişiye değişiklik gösterebilir.

Göğüs Büyütme Ameliyatlarında kullanılan meme protezi patlar mı?

Meme Protezi patlamalarının en büyük sebebi ameliyat anında farkında olmadan protezin delinmesiyle olur. Bu da genellikle tecrübesizlikten kaynaklanmaktadır. Bir başka neden ise protez katlantı yerlerinin zamanla zayıflaması ve buralarda aşınma ve kaçak olmasıdır.

Bu durum daha çok iyi şişmemiş tuzlu su dolu protezlerde görülür. Yoğunlaştırılmış jel kullanılan protezlerde bu durum çok daha az görülmektedir.

Meme Büyütme Ameliyatlarında kullanılan protezin kanser yapma olasılığı var mıdır?

Meme büyütmede günümüzde FDA onaylı protezler kullanılmaktadır. FDA onaylı protezlerin kansere sebep olmadığı bildirilmektedir. Aynı zamanda olası kanser tanısını da maskelemediği belirtilmektedir. Ancak memenin görüntülenmesi uzman bir radyolog tarafından yapılmalıdır.

Meme Büyütme Ameliyatı emzirmeye engel midir?

"Meme büyütme" işlemi emzirmeye ve süt vermeye kesinlikle engel olmaz.

Göğüs Büyütme Mamografi ve meme ultrasonografisini etkiler mi?

Meme protezi, teşhis veya tarama amacıyla yapılacak mamografi ve meme ultrasonografi sonuçlarını etkilemez. Sadece uygulama öncesinde uygulayacak kişiye bilgi verilmelidir.

Göğüs BüyütmeMeme Protezi kas altına mı, kas üstüne mi konmalı?

Genel olarak bu durumu şöyle özetleyebiliriz. Hasta çok zayıfsa -meme üst kısmından hastanın kaburgaları belli oluyorsa- kas altında protez daha iyi gizleneceğinden tercih kas altı yönünde olmalıdır.

Ancak hastanın meme üst kenarının dolgunluğu yeterliyse kas altı da, kas üstü de uygulama için uygundur. Uygun hasta grubunda protezin üst kısmı kas altına, alt kısmının kas üzerine yerleştirilmektedir. Bu da çift-plan yerleştirme olarak adlandırılmaktadır.

Meme Protezi damla şeklinde mi yoksa yuvarlak mı olmalı ?

Bu kararı vermede en önemli belirleyici nokta memenin şekli ve meme üst kısmının dolgunluğudur. Meme üst kısmının dolgunluğunun az olduğu, yuvarlak şekle sahip memede damla şeklinde protez tercihi doğru olacaktır. Damla şekline sahip, üst kısım dolgunluğu yeterli bir memede ise her iki protez tercihi de istenen sonuçları vermektedir.

Özetle doğru protez seçimi ve doğru yerleştirme planı ancak hasta muayene edilince anlaşılır. Her hasta için farklı bir plan yapılmaktadır.

Meme Protezi pürtüklü mü yoksa düz yüzeyli mi olmalı ?

Yapılan araştırmalara göre pürtüklü protezlerin kas önü yani meme altında, düz yüzeylilerin de kas altında daha iyi sonuç verdiği saptanmıştır. Zayıf hastada pürtüklü protez seçilmesi düşünülüyorsa çift-plan yerleştirilmelidir.

Göğüs Büyütme işleminden ve meme protezinden geri dönüş mümkün müdür?

Protez memede kalıcı bir değişiklik yapmaz. İstenildiği zaman çıkartılabilir ve meme önceki haline geri döner.

Göğüs Büyütme ameliyatından sonra iz kalır mı?

Protezi yerleştirmek için en sık kullandığımız 2 yer vardır. Bunlar; meme başı (meme başı renkli alanının meme cildi ile yaptığı birleşme hattı) ve memenin alt kenarının gövde ile buluştuğu hattır. Ameliyat izi 4-5cmlik bir izdir ve uygulama yerleri nedeniyle farkedilmesi oldukça zordur.

Bu yerlerin dışında koltuk altı ve göbek deliği gibi uygulama yerleri de vardır. Bu giriş yerleri genel olarak estetik cerrahlar arasında yaygın olarak tercih edilmemektedir.

Ameliyat sonrası his kaybı oluşur mu?

Protez ameliyatlarından sonra kalıcı his kaybı oluşmaz.

Ameliyat sonrası hastanede yatmak gerekir mi?

Hastalarımız ameliyat günü sabah hastaneye gelirler. Ameliyat sonrası aynı gün akşam yada ertesi gün evlerine dönerler.

Göğüs büyültme işlemi sonrası ne zaman iyileşirim?

Meme büyütme ameliyatı sonrası ortalama 2 - 4 gün içinde pansumanlar açılmaktadır. Bu süreç sonrasında günlük hayatınıza geri dönebilirsiniz. Estetik ve plastik cerrahide benzer hasta şikayetlerinin farklı hekimler tarafından farklı çözüm önerileri getirilebilmektedir. Burada önemli olan çözüm önerilerinin farklılığı değil yapılan müdahaleler sonucunda hastayı memnun eden sonuca ulaşabilmektir. Bu sebeple burada anlatılan uygulamalar bizim kişisel çözüm önerilerimizin örneklemeleridir. Sonuç olarak vurgulamak istediğimiz, diğer uygulama yöntemlerinin yanlışlığı değil bizim uygulama yöntemlerimizle daha iyi sonuçlar aldığımızı düşündüğümüzdür.