Superplast Estetik Cerrahi Kompleksi

444 85 60 phone

0212 233 60 60 phone

Meme Küçültme

Göğüs Küçültme

Meme estetiği operasyonları günümüzde oldukça ilgi görmektedir. Gerek sağlık açısından gerekse görsel açıdan meme estetiği ameliyatları tercih ediliyor. Meme estetiğinde meme küçültme, meme büyütme, meme dikleştirme gibi birçok seçenek var. Meme küçültme ameliyatları genellikle sağlık açısından tercih edilmektedir.

Meme büyüklüğüne bağlı yaşanan sorunlar nelerdir?

Büyük göğüsler sırt ağrısına ve kambur duruşa sebep olmaktadır. Meme küçültme sonrası özellikle kambur duruşta belirgin şekilde azalma gözlenmiştir. Ayrıca Meme büyüklüğü sarkmalara sebep olarak hem meme cildi ile karın ön duvarı cildi arasındaki bölgede  sık sık kaşıntılı mantar enfeksiyonlarına sebep olur hem de görsel açıdan kötü bir görüntü oluşturmaktadır. İri memeli hastalarda omuzlarından sutyen bantlarının baskısı ve ağırlığı, ortopedik olarak omurları eğdiğinden şiddetli sırt, omuz, boyun ve bel ağrıları oluşmaktadır.

meme küçültme

Meme küçültme ameliyatı sonrası his kaybı olur mu?

His kaybı meme küçültme ameliyatlarında istenmeyen bir durumdur. Yeni tekniklerde meme başı kompleksi ve onun altındaki dokunun göğüs kafesi ile ilişkisi bozulmadan korunabilir. Bu tekniklerde kalıcı his kaybı olmaz. Ama bazen uzun süren his azalmaları, artmaları olabilir. Erojen duyular da modern tekniklerle korunabilmektedir.

Göğüs küçültme kaç yaşında yapılabilir?

Meme büyüklüğü sağlık açısından rahatsızlık veren bir durum olduğundan dolayı 20 yaş ve üzeri hastalarda uygulanabilmektedir. Meme büyümesi 13-14 yaşında başlayarak 20 yaşına kadar devam etmektedir. Bu sebeple göğüs küçültme ameliyatları genç hastalarda 20 yaşından sonra meme büyümesi durduktan sonra yapılmalıdır.

Bunun dışında genç kız dev meme hastalığı durumu var. Aslında bu gerçek bir hastalık değildir. Ama dev memeler genç yaştaki hastanın başka kısımlarında hastalık oluşturur. Omuz, sırt, bel gibi bölgelerde ağrılar olur. Omurga yıpranır. Bu gençlere ikişer sene arayla meme liposuction’ı yapılabilir.

Bu ameliyatlar doğum ve emzirmeye engel mi?

Hayır, günümüzde uygulanan modern teknikler hastanın ne doğumuna ne de emzirmesine engel değildir. Ancak yine de böyle bir riskin düşükte olsa varlığı hastalara anlatılmalı.

Meme Estetiğinin kansere bir etkisi var mı?

Meme küçültme hastaları 35 yaşın üzerinde ise rutin mamografi ile olası bir meme hastalığı taranmalıdır. Daha erken yaşlarda Sonografi daha fazla fikir verir. Bu ameliyat meme kanseri riskini arttırmaz. Bilakis ileri yaşlardaki hastaların çıkarılan dokularındaki potansiyel kanser gelişebilecek kısımları vücuttan uzaklaşmış olur. Ama bu koruyucu bir ameliyat değildir.

Kalan meme dokusunda hastalık gelişme potansiyeli daima vardır. Meme kanseri açısından büyük risk taşıyan hastaların meme başı ve cildi dışında kalan meme dokuları çıkarılarak meme kanseri gelişebilecek potansiyel dokular vücuttan uzaklaştırılmış olur. Böyle bir ameliyatta kalan memeye şekil protez yardımıyla verilir.

göğüs küçültme

Göğüs küçültme ameliyatı ile meme ne kadar küçülebilir?

İstendiği ölçüde küçülebilir. Ancak genellikle meme büyüklüğünden başvuran hastalar memenin tamamen alınmasını talep edecek kadar bıkmış oluyorlar. Bu hastalar çok küçük memeyi ve küçük memelerinde vücuda uyumsuz olduğunu henüz bilmiyorlar. Hastaların bu isteğine uyup meme çok küçültülürse hata yapılmış olur. Aylar sonra hastalar bu sefer çok küçük memelerden de şikayetçi olur.

Bu durum hastaya açıkça izah edilmeli. Ameliyat sonrası beklenti ve sonuçlar mümkün olduğunca açıklanmalı. Bu memeler vücudun geri kalan kısmına estetik olarak uyacak kadar küçülmeli. Çünkü kilo alınca meme büyür, verince küçülür. Şişman hastanın çok küçültülen memesi hasta kilo verdikçe daha da küçülür ve nahoş bir görüntü oluşur. Bu yüzden meme vücudun diğer kısımlarına uyacak kadar küçültülmeli.

Ameliyat zamanlamasıyla menstrual siklusun bir ilişkisi var mı?

Bazı hastalarda olabilir. Bunu bir soru ile öğrenmek mümkün. Eğer hasta menstrurasyonda memelerinin çok büyüdüğünü söylüyorsa operasyon sonrası döneme bırakılmalıdır.

Bu ameliyatların izleri ne ölçüdedir?

Irkımızın bir özelliği var. Hemen herkesin cildi kalın. Bunun avantajı insanların geç yaşlanması, kırışması, sarkmasıdır. Dezavantajı ise izlerin geç solmasıdır. Hastaların büyük çoğunluğunda izler birkaç yıl içinde solarak belli, belirsiz hal almaktadır. Yine de yara iyileşmesi hastaya özeldir. Çok ender bazı hastalarda azgın yara iyileşmesi (keloid, hipertrofılıskar) olabilir.Bu nedenle hastaların daha önce geçirdikleri ameliyat ve kesileri incelenmeli, anne, baba ve akrabalar arasında azgın yara iyileşmesi olup olmadığı sorulmalıdır.

Meme kesisiz küçülebilir mi?

Hastaların birçoğunda liposuction ile 3-4 mm’lik bir delikten meme küçülebilir. Bunun avantajı izsiz olmasıdır. Dezavantajı sarkmış olan meme başı komplexi istendiği ölçüde yükseltilemez. Bu teknikte iyileşme çok hızlıdır. Hasta aynı gün evine dönebilir.