Superplast Estetik Cerrahi Kompleksi

0212 233 60 60 phone

Protez

Protezde, hastanın kaybolan fonksiyonları tekrar kazandırılmaya çalışılırken, aynı zamanda bozulan konuşmasının da düzeltilmesi ve estetik görünümün de daha iyi olması amaçlanmaktadır.

protez diş

Protez Diş Nedir, Protez Diş Nasıl Yapılır?

Zaman içerisinde ağızda çeşitli sebeplerden kaynaklanan diş kayıpları, estetik bozukluklar oluşabilmektedir. Bu tür rahatsızlıklarda hastanın hem fonksiyonel olarak ihtiyacını karşılaması hem de estetik açıdan iyi bir görünüm kazanılması için protez kullanılmaktadır. Protez halk arasında takma diş olarak bilinmektedir. Genellikle diş eti hastalıklarının oluşması ve tedavi edilmemesi sonucunda diş kayıpları yaşanmaktadır. Ayrıca kaza vb durumlar sonucunda da diş kaybı meydana gelebilir. Bu aşamada kaybedilen dişlerin yerine, sağlıklı dişlerle aynı görevi görecek protezler yerleştirilir.

 

Diş Protezi'nin Amacı Nedir?

Protez ile hastaya sanki kendi dişlerini kullanıyormuş gibi rahatlama sağlanırken, estetik görünümde de düzenlemeler yapılmış olur. Ayrıca hastanın konuşmasında da düzelmeler meydana gelir. Bu şekilde ağız sağlığı geri kazanılırken toplum içinde eksik ya da harap olmuş dişlerle yaşamak zorunda kalan bireylerin psikolojik açıdan da desteklenmesi sağlanır.

Çünkü fonksiyonel bozuklukların yanı sıra, insanlarda kendine güven duygusunun zedelenmesine neden olur. Bu tip hastalara yapılan çeşitli protezlerle insanların yaşam kalitesinin yükseltilmesi amaçlanır.

 

Protez Çeşitleri

 • Sabit Protezler (kron-köprü benzeri yapıştırmalı protezler)

 • Hareketli Protezler (total ya da bölümlü protezler)

 • İmplant üstü protezler (sabit veya hareketli) Sabit Protezler

 • Tek kronlar: Tek dişin kaplanması şeklinde uygulanır.

 • Köprüler: Eksik dişlerin yanındaki dişlerle birlikte kaplanması- genelde uygulanan bir tekniktir.

 • İmplant üstü protezler (çeneye yerleştirilen vida ve protezler) Hareketli Protezler

 • Total protezler: Hiç diş olmayan ağızlara uygulanmaktadır. İlerki yaşlarda kullanılır.

 • Parsiyel protezler: Kısmen dişsiz ağızlara uygulanmaktadır. Kroşe adı verilen, dişlerin üstüne gelen kancalar veya tırnaklar kullanılmaktadır.)

 • Hasas tutuculu protezler: Yine kısmen dişsiz ağızlara uygulanan kancası olmayan metal destekli protezlerdir.) İmplant Üstü Protezler

 • Sabit (bir ya da birden fazla dişe uygulanan porselen kronlar)

 • Hareketli (tamamen dişsiz ağızlara uygulanan total benzeri protezler)

 

Protezlerin Temizliği

Bölümlü protezlerin temizliği suya eklenen efervesan tablet ile gerçekleştirilmektedir. Protez temizleme ajanı mevcut değilse protez fırçası  ya da diş fırçası yardımı ile de protez temizliği yapılabilmektedir.

Ancak total protezlerde hastanın dişleri çıkarıp ağzını çalkalaması kafidir. Niçin protezlerinizi günlük olarak temizlemelisiniz? Görünüm ve estetik problemler, ağız kokusu, protez altındaki dokunun tahriş olması (iritasyonu), ağızda enfeksiyona sebep olabilecek, plak, yiyecek artığı, ve tartar oluşumunu engellemek için günlük temizlik önemlidir.