Superplast Estetik Cerrahi Kompleksi

0212 233 60 60 phone

Saç Ektirme ve Saç Nakli Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Saç ekimi operasyonlarına karar vermeden önce, uzmanınızdan saç dökülme tipiniz ve saç özelliklerinizle ilgili uygun olan seçenekleri size açıklamasını isteyiniz.

Saç ektirme, Saç Naklinden Neler Beklemeliyiz?

Estetik operasyonlarda olduğu gibi ön koşullar, sağlıklı olmak ve gerçekçi beklentilerdir. Operasyonun limitlerinin anlaşılması çok önemlidir. Günümüz koşullarında saç nakli sonrası doğala en yakın kozmetik sonuçlar ortaya çıkmaktadır. Saç ekimi operasyonlarına karar vermeden önce, uzmanınızdan saç dökülme tipiniz ve saç özelliklerinizle ilgili uygun olan seçenekleri size açıklamasını isteyiniz. 

Kimlere Saç Nakli Yapılır?

Androjenik tip saç dökülmesi görülen (yani yaşa, hormonlara ve ailesel kalıtıma bağlı) erkekler, saç naklinin en sık uygulandığı hasta grubudur. Ayrıca, yanık sonrası saçında veya kaşında açık alan oluşanlar; daha önce saç nakli yaptırmış ama memnun kalmayanlar, geçirdiği saçlı deri ameliyatı sonrası kısmen saçsız alanı oluşmuş kişiler ve kadın tipi saç dökülmesi görülenler saç nakline aday hastalardır. Saç nakli yaptırmak için saçsız kalmayı beklemeye gerek yoktur. Yaş, saç ekimi için bir engel oluşturmaz. Her sağlıklı bireyin uygun verici alanla, saç ektirememesi için bir neden yoktur. 

Saç Nakli Kimler Tarafından Yapılmalıdır?

Sadece estetik cerrah veya dermatologlar eşliğinde deneyimli hemşireler tarafından yapılmasına yasalar tarafından izin verilen bu işlem, uzun yılların tecrübesini ve eğitimini gerektirir. Birçok sağlıksız ortamlarda, bilinçsiz ve yetkisiz kişiler tarafından yapılan saç nakli, istenmeyen sonuçlara sebep olmaktadır. Bu tip yanlış seçimler sonucunda oyuncak bebek ve çim adam görüntüsü oluşabilmektedir. 

Saç Nakli Nerede, Hangi Şartlarda Yapılır?

"YASAL UYARI:" 12.05.2003 tarih ve 25106 sayılı resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren güzellik ve estetik amaçlı sağlık kuruluşları hakkındaki yönetmelik gereğince, Danıştay'ın 10. dairesinin almış olduğu karar ile güzellik merkezlerinde, saç ekim uygulamaları dava sonuçlanıncaya kadar durdurulmuştur. Bundan sonra saç ekimi (Restorasyonu) uygulamaları, Ayakta Teşhis ve Tedavi Yapılan Özel Sağlık Kuruluşları Hakkında Yönetmelik kapsamında cerrahi müdahale birimi bulunan merkezlerde ve hastanelerde yapılabilecektir.” Kadınlar Hangi Durumda Saç Nakline Başvuruyor? Kadınların saç nakli için uygun aday olup olmadıkları saç dökülme nedenine göre belirlenir. Bazı kadınlarda saç dökülmesi genetik, bazılarında travma sonrası ya da hastalıklar, hormonal sebepler sonrasında görülür. Bu nedenle kadın ve erkeklerde muayene ve tedaviler farklılık gösterir. Muayene sonrası uygun kadın adaylarda saç nakli uygulanır. 

Saç Nakli Sonrası Olabilecek Komplikasyonlar Nelerdir?

İşlem sonrasında saç nakli yapılan kişinin akneye eğilimli yapıda bir cildi olması durumunda 2–4 ay arasında bir miktar sivilce olabilir. Bunlar da saçlar çıktıkça azalır ve tamamen yok olurlar. Saç nakli operasyonları hastane ortamlarında yapılması gerekir. Uygun ortamda yapıldığında genellikle komplikasyonsuzdur. 

Operasyon Sonrası Günlük Hayat Nasıl Olacak?

Özellikle mikromotor yöntemi ile yapılan FUE operasyonu sonrası çok daha konforludur. FUT yöntemi sonrası atılan dikiş gerginliği uzun bir süre rahatsız edebilir. Bu yöntemde dikişler 15 gün sonra alınacaktır. Hastanede, güvenli ortamlarda yapılan saç nakli sonrasında saç köklerinin alındığı bölgeye bir gecelik bandaj uygulanır. Ertesi gün yapılacak saç yıkama ve kontrol aşamasında bu bandaj alınacaktır. Operasyon sonunda günlük yaşama rahatlıkla dönülebilir. Uzmanların verdiği talimatlara uymak çok önemlidir. Yeni nakledilen saçların bir kısmı çoğu kez prosedürü izleyen altı hafta içinde dökülebilir. Ancak bu durum kesinlikle normaldir. Yeni saçın çıkması ise yaklaşık olarak 10-12 hafta sürecektir. 

Saç Nakli İle İlgili Uygun Yaş Var Mıdır?

Saç nakli kararı kişinin kendi görüntüsü ile ilgili kararına bağlıdır. Saç dökülmesi yeni başlayan hastalarda saç nakli yapabilmek için dökülmenin tamamlanması uygundur. Dökülme olan bölgenin saç nakline hazır olması doktor kontrolü sonunda belli olacaktır. İleri yaşlar için belli bir yaş sınırı yoktur. 

Ekilen Saçlar Uzayacak mı?

Dökülmüş alana nakledilen saçlar kendi saçlarınızdır. Mevcut saçlarınıza uyguladığınız her şey (boya, fön, kesim v.b.) bu saçlarınız içinde geçerlidir. 

Ekilen Saçların Ömrü Ne Kadardır?

Ekilmiş saçlar genetik şifresine göre, eski yerinde yaşadığı süre boyunca yeni ekildiği yerde de yaşar. Bu saçlar çoğunlukla ömür boyu yaşamaya programlanmıştır. Kimyasal nedenler, travmalar, hastalıklar v.b. bu saçların dökülmesine neden olabilir.